Web sitemize hoşgeldiniz.

Türk Sinemasının En İyi 10 Filmi

Mutlaka izlenmesi gereken Türk filmlerini sıralamadan geçmek olmaz. Muhteşem başyapıtlar, ‘‘neden izledim acaba ben bu filmi” diyebileceğiniz filmler… Hazırladığımız listede en iyi Türk aşk filmleri de mevcut. İşte sıralama:

Babam ve Oğlum

Çağan Irmak tarafından yönetilen film 2005 yılında çekilmiş. Küçük bir Ege kasabasında yaşayan Sadık, İstanbul’ a gitmek için ailesiyle birlikte yaşadığı çiftlikten ayrılıyor. Daha sonra tekrar çiftliğe dönme kararı alıp, oğluyla birlikte yollara düşüyor. Hem çocukluğunu hatırlıyor, hem çocuğuna çiftlik yaşamını öğretiyor.

Selvi Boylum Al Yazmalım

Türk sinemasının başyapıtları arasında gösterilen film Atıf Yılmaz yönetmenliğinde 1977 yılında çekilmiş. Başrollerinde Türkan Şoray, Kadir İnanır var. Muhteşem film müzikleri ise Cahit Berkay tarafından yapılmış. Bir aşk hikayesinin anlatıldğı film, hafızalara kazınan replikler içeriyor.

Eşkıya

1996 yılında Yavuz Turgul yönetmenliğinde çekilmiş. Harika film müzikleri Erkan Oğur tarafından yapılmış. Filmin senaristi yine Yavuz Turgul. Şener Şen, Yeşim Salkım ve Uğur Yücel gibi birçok değerli isim başrollerde yer almış. Hapisten çıkan ve köyüne dönen Baran ilk aşkını ve en yakın gördüğü arkadaşını bulmak için İstanbul’ a gidiyor.

Hababam Sınıfı

Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini yaptığı, 1975 yılında çekilmiş. Rıfat Ilgaz’ ın aynı addaki romanından uyarlanmış. Müziklerini ise Melih Kibar yapmış. Başrollerde ise Münir Özkul, Adile Naşit, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Tarık Akan gibi Türk sinemasına adını altın harflerle yazdırmış isimler var. Mahmut Hoca’ nın deyimiyle bir grup haylazın olduğu sınıf ve bu sınıfın okula çektirdikleri kimi zaman komik, kimi zaman üzücü olaylar anlatılıyor. Mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında.

Yılanların Öcü

Fakir Baykurt’un aynı adlı romanından uyarlanmış film. Yönetmenliğini Metin Erksan yapmış, 1959 yılında çekilmiş. Oyuncular yine Fikret Hakan, Aliye Rona gibi duayen isimler. Köy yaşamı, zorluklar, dayatılan zorbalıklar anlatılıyor.

Neşeli Günler

Orhan Aksoy tarafından yönetilen film, 1978 yapımı. Yine Münir Özkul, Adile Naşit başrollerde. 6 çocuklu mutlu aile bir şekilde dağılıyor, 3 çocuk annede, 3 çocuk babada kalıyor. Bir de Şener Şen’ in canlandırdığı amca var. Amca kah babada, kah annede kalıyor. Anne ve baba, turşunun yapım malzemeleri konusunda anlaşabilseler çok daha mutlu olacaklar ama ikisi de çok inatçı.

Uçurtmayı Vurmasınlar

1989 yılında Tunç Başaran’ın yönetmenliğinde çekilmiş film. Antalya Altın Portakal Film Festivali ödüllerinin birçoğunu almış. Annesi hapiste olduğu için dört duvar arasında büyümek zorunda kalan 5 yaşındaki çocuğun yaşamı anlatılıyor.

Köyden İndim Şehire

1974 yapımı olan film, Erten Eğilmez yönetmenliğinde çekilmiş. Senaryo ise Zeki Alasya’ya ait. Oyuncu kadrosu yine muhteşem; Kemal Sunal, Zeki Alaysa, Metin Akpınar, Halit Akçatepe bunlardan bazıları. Köylerinde kendi hallerinde yaşayan 4 kardeş, tarlalarını sürerken bir küp dolusu altın buluyor. Nasıl paraya çevireceklerini bilmedikleri için Ankara’ ya yıllar önce taşınmış olan tanıdıklarından yardım almaya karar veriyorlar. Birbirlerine bile güvenemeyen kardeşler, altınları hemen bozduramadıkları için aç, susuz kalıyorlar. Kalacak yerleri de yok. Bakalım ne yapacaklar ?

İncir Reçeli

Aytaç Ağırlar’ın senaryosunu yazıp, yönettiği film 2010 yılında çekilmiş. 2014 yılında İncir Reçeli 2 çekilmiş. Senaryo yazarı, kendini yalnızlığa adamış olan başrol oyuncumuz Halil Sezai, günün birinde aşkla tanışır. Ama aşık olduğu kadının ondan gizlediği bir gerçek vardır.

Unutursam Fısılda

Çağan Irmak tarafından senaryosu yazılan film, yine Çağan Irmak yönetmenliğinde 2014 yılında çekilmiş. Müzikler Kenan Doğulu’ ya ait. Küçük bir kasabada yaşayan iki genç kız, kasabaya yeni taşınan genç ve yakışıklı erkek, iki kız kardeşin zaman zaman birbirlerinden saklayarak aşık oldukları genci görme denemeleri. Birinin uçuk kaçık, diğerinin uslu, aklı başında tavırları.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al