Web sitemize hoşgeldiniz.

Oklavayla Yelek Nasıl Örülür?, OKLAVA İŞE MOTİF ÖRNEĞİ

Zarifliği ve şıklığı ile sizi büyüleyecek olan modellerden biri de oklava ile yelek örgüsüdür. Oldukça kibar bir tarzı olan bu yeleği günlük hayatınızda kolaylıkla kıyafetlerinizle kombinleyebilir ve pratik yapımı sayesinde de kısa sürede modeli çıkarabilirsiniz. Oklavayla yelek nasıl örülür sorusuna cevap vermek için yapmanız gereken malzemeleri almak ve yapım videolarına detaylı olarak bakmaktır. İplik, oklava ve tığ yeleği tamamlamanızda yeterli olacak malzemelerdir.

Oklava Kullanarak Yelek Yapılışı Nasıldır?

Oklava işi şal ve kazak modeli son dönemlerde popüler olmuştur. Bunlar:

  • Örneğe başlayacağınız zaman 35 zincir tığ ile çekmeniz gerekiyor.
  • Tığ ile zincir çekerken önemli olan beşerli, altışarlı ve yedişerli olarak katların denk gelmesine dikkat etmenizdir. 42 ya da 49 zincir şeklinde olarak yeleğe başlayabilirsiniz.
  • Zincirlerin içerisinden ilmekler çıkarmanız gerekir. Her zincirden bir ilmek çıkarıdğınıza emin olmalısınız.
  • Hazırladığınız ilmeklerde 5 tanesini tığa geçirmelisiniz. Sonrasında bu ilmekleri tek ilmekte tığ ile birleştirmelisiniz.
  • 5 ilmeğin üzerine 5 tane daha sık iğne yapmalısınız.
  • Başta atmış olduğunuz 35 ilmeği bu şekilde tamamlayarak toplamda 7 öbek oluşturmuş oluyorsunuz.
  • Sonrasında oklavayı alarak ördüğünüz sık iğneler üzerinden tekrar ilmek çıkarıyorsunuz. Bu ilmekleri oklava üzerine aldıktan sonra tekrar başa dönüğ beşerli gruplar şeklinde örmeye devam ediyorsunuz.
  • Yeleğiniz bittikten sonra dilerseniz düğmeler, taşlar ve benzeri eklentilerle daha da şık ve modern bir hale getirebilir ve dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Oklavayla yelek nasıl örülür sorusu için yukarıdaki detaylı anlatım işinize yarayacaktır. Oklavanın kalınlığının burada bir önemi yoktur standart herhangi bir oklavada yeleği kolaylıkla bitirebilirsiniz.

Oklavayla Yelek Yapılışında Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar Nelerdir?

Oklava tarzı yelek delikli bir model olacağı için ip seçimi konusunda titiz olmanız önemlidir. Fazla delikli modellerde genelde ince ipler tercih edilmez. Çünkü bu kez delikler gereğinden fazla büyük gözükecek ve bu da modeli şıklıktan uzaklaştıracaktır. Ne kadar kalın bir iplik tercih ederseniz yelek de o kadar kaliteli ve şık durur. Bunun için en ideali 3,5 ya da 4,5 mm tığ ile uygulanabilecek kalınlıkta bir ip tercih etmeniz olacaktır. Çapraz oklava yelek modeli sayesinde siz de el hünerlerinizi konuşturabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al