Web sitemize hoşgeldiniz.

Mısır

Mısır, cumhuriyetle yönetilir ve ülkenin başkenti Kahire’dir. Mısır, Kuzey Afrika’nın nüfusu en kalabalık olan ülkesi olarak kayıtlar da yer alır. Mevcut nüfusun büyük bir bölümü Nil Nehri boyunca yerleşmiş, Akdeniz ve Kızıldeniz’e kıyısı olan bir ülkedir. Binlerce yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan Mısır efsanelerin bol bol anlatıldığı bir ülkedir. Dünyanın en eski egemen devleti Mısır’ın hikâyesi M.Ö. 3100 yılında elde ettiği egemenliği ile bilinmektedir.

Mısır denilince aklımıza ilk gelen piramitler, uçsuz bucaksız çöller, Firavun ve güzeller güzeli Kleopatra olmaktadır. Uygarlığın beşiği olan Mısır, gizemli antik tarihiyle insanların daima ilgisini çekmektedir. 7000 yıllık ilgi çekici geçmişinde pek çok kavme ve ülkeye ev sahipliği yapmıştır.

Mısır’ın en büyük şehirlerinden biri olan İskenderiye, Akdeniz kıyısında bir yarım adadır. M.Ö. 332 yılında Büyük İskender tarafından kurulan şehrin sokakları tarih kokmaktadır.  Turizm açısından da oldukça önemli şehir olan İskenderiye’de dünyanın yedi harikasından biri olan İskenderiye Feneri bulunmaktadır. Eski çağların en büyük kütüphanesi durumundaki ve filmlere bile konu olan İskenderiye Feneri de burada bulunmaktadır.

Mısır, görülmesi ve gezilmesi gereken bir tarihi ülkedir. Kakule kahvesini içmeden, Ramazan sofrasına oturmadan, Stella birasının ve karkadenin tadına varmadan ayrılmamak gereken bir ülkedir.

Mısır denilince akla gelen bir diğer şey de mumyadır. Mumyalama tekniği sayesinde tıp biliminin oldukça gelişmiş olduğu ülkede özellikle de Firavun döneminde mumyalama işlemi yapılmakta idi. Pek çok filme bile konu olan Mısır, gizemlerle dolu, tarih kokan bir ülkedir. Teknoloji, tıp ve matematikte binlerce yıl önce bile inanılmaz derecede ilerlemiş olan Mısır, üretkenlik ve çok yönlülük açısından yüksek bir standarda sahiptir. Mısırlılar tarihte kendi alfabelerini ve ondalık sistemlerini oluşturmuşlardır.

Hiyeroglif resim yazısı Mısır kültürünün ilginç özelliklerinden biridir. Ayrıca oryantal dans denilince de akla ilk gelen ülkedir Mısır. Mısır antik mimarisiyle insanı büyüleyen bir ülkedir. Topraklarında birçok medeniyeti barındıran ülkenin, özellikle de mimarisi ile çok gelişmiştir. Dünyanın yedi harikasından biri olan Piramitler yerel dille Ehramlar gizemi çözülemeyen yapılardandır. Ayrıca Mısırlıların Sfenks adı verilen heykelleri de oldukça ünlüdür.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al