Web sitemize hoşgeldiniz.

Meyve Ağacı İlaçlama

Meyvelerin daha sağlıklı yetişebilmesi için meyve ağaçlarına ilaçlama yapılır. Meyvelere zarar veren ve onları içten içe kemiren haşerelerin zararlı etkilerini gidermek için en ucuz yöntem meyve ağacı ilaçlama yöntemidir. Böylelikle sinek böcek kurt gibi hastalık yapıcı haşereler meyve ağacından temizlenecek ve o ağaçtan oluşan meyveler daha sağlıklı olacaklardır. Zira kötü görünümlü hastalıklı bir meyveyi almayı kimse istemez.

Her şeyin olduğu gibi ağaç ilaçlamanın da belirli bir yöntemi vardır. Bu yöntemlere göre ağaç ilaçlamasını yapmak ilacın etkisin daha çok göstermesini sağlayacaktır. Meyve ağacı ilaçlama ağaç sahipleri tarafından yapılabileceği gibi profesyonel kişiler ve ekipler tarafından da yapılabilmektedir. Aşağıda meyve ağaçlarının ilaçlanması ile ilgili yöntemler bulunmaktadır.

Meyve Ağacı İlaçlama Yöntemleri;

Zamanlama: Meyve ağaçlarını ilaçlama zamanı oldukça önemlidir. Zira yapılacak ilaç meyvenin ortaya çıkmasından önce meyve çıkmadan yapılması gerekmektedir. Bunun dışında meyve ağacını etkisi altına alan mikrobun çıkma dönemine göre meyve ağacı ilaçlanması yapılmalıdır. Eğer mikrop soğuk havalarda çıkmaya yatkınsa soğuk, sıcak havalarda çıkmaya yatkınsa sıcak zamanlarda yapılmalıdır. İlacın yapılmadan hemen önce hazırlanması da oldukça önemlidir.

Uygulama:  İlaçlama yapılması olması gerektiği şekilde yani hastalığın kapladığı bütün ağaç kısımlarını kapsayacak şekilde tam kapsayıcı olarak yapılması gerekmektedir.  Eğer ağacın mikroplarının olduğu kısımlardan bazıları aksatılacak olursa ilaçlamanın hiçbir faydası olmayacak ağaç tekrar eski haline dönecektir. Bunun için ağacın tüm mikroplarını kapsayacak biçimde meyve ağacı ilaçlaması olması gerekmektedir.

Doğru İlaç Temin Edilmesi: Meyve ağacı ilaçlamasının en önemli unsuru hiç şüphesiz ki doğru ilaç temini yapılmasıdır. Zira bazı ilaçlar aynı tank içinde yapıldığı takdirde etkisini yitirebilmektedir. Ya da aynı kapta daha önce kullanılmış bir ilacın etkileriyle o an yapılan ilaç etkisiz olabilmektedir. İlaçlama yapılmadan önce resmi devlet kuruluşları, Tarım bakanlığı, üniversite ve yüksekokul gibi yerlerin bilgilerinden yararlanmak her açıdan faydalı olacaktır. İlaçlama yapılırken diğer üreticilerle iş birliği içinde olmak ilaçlamanın daha kontrollü ve sağlıklı olmasının yanında ekonomik olmasını da sağlayacaktır.

Yukarıda belirtilen bilgiler meyve ağacı ilaçlamalarının daha etkili olmasını ve bu yönde verilen emeklerin boşa çıkmamasını sağlayacaktır.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al