Web sitemize hoşgeldiniz.

Mesleki Makale Nasıl Yazılır?

Mesleki makale, tıp, psikoloji, uzay ya da astroloji gibi, bilimin ve bilimle ilgili olan mesleklerin ve bu mesleklerle bağlantılı konuları işleyen bir makale türüdür.

Bir (mesleki makale) okuyucusuna kanıtlanılabilir, en doğru bilgiyi sunmalıdır. Çünkü mesleki makalenin konusunu oluşturan bilim ve bilimle bağlantılı konular gerçekten uzak, çarpık bir bilgiyi kaldırabilen konular değildir. Örneğin psikolojinin alt dallarını konu edinen bir mesleki makale, insanlara yalın, kolay anlaşılır ve doğru bilgiyi veriyor olmalıdır.

Mesleki Makale Yazarken Yapılması Gerekenler

Bir mesleki makale yazarının, başarılı bir makale yazabilmesi için dikkat etmesi gereken püf noktaları şunlardır.

  • Mesleki makale yazımına başlamadan önce ayrıntılı bir araştırma yapılmalıdır.
  • Yapılan araştırmayı, inandırıcı verilere dönüştürmelidir.
  • Mesleki makalede, konu edindiği alanla ilgili kanıtlanabilir belgeleri toplaması gerekir.
  • Toplanılan bilgi ve belgelerle, insanlara doğru ve gerçek bilgiyi sunabilmelidir.

Mesleki makale yazarı bu maddeleri göz önünde bulundurmalıdır. Çalıştığı bilimle ilgili gözlemlerini ve deneylerini yansıtan, yalın ve doğru sözcükler ışığında bir yazı kümesi oluşturmalıdır. Örneğin astroloji bilimi üzerine yazılmış bir mesleki makale, gezegenlerin hareketlerini gözlemleyen ve bu hareketlerin ne anlama geldiğini yorumlayabilen ve bu yorumu yazıya doğru bir şekilde aktarabilecek uzmanlar tarafından kaleme alınmalıdır. Çünkü mesleki makaleler konunun ehli tarafından yazılmazsa, insanların zihinleri yanlış ve çarpıtılmış bilgi ile doldurulmuş olur. Bu nedenle mesleki makalelerin, işlediği bilimin branşında uzman kişiler tarafından yazılmalıdır.

Mesleki Makalenin İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Bir uzman konusuyla ilgili doğru bilgileri yorumlayıp, kaleme alırsa başarılı bir makale yazmış olur. İnsanların merak ettikleri bir konuyu ya da bir konuyla ilgili bilgi sahibi olmak istediklerinde, bu uzman tarafından yazılmış makaleyi okuduklarında, yalın ve gerçek bilgiye ulaşır. Bu şekilde insan zihni berraklaşır ve kafasındaki soru işaretleri kaybolur.

”Mesleki makale” yazarken, öncelikli amaç insanlara yararlı, gerçek bilgiyi onların hizmetine sunmaktır. Çünkü insanlar her konunun uzmanı olmadıkları için, ilgi alanı ve uzmanlıkları dışındaki konuları araştırırken de, en doğru ve onları tatmin edici bilgiye kolaylıkla ulaşmak ister. Araştırdığı konuları bir uzman ele aldığı için de, öğrendiği bu bilgiyi sorgulamadan kabul eder ve günlük hayatında da bu bilgileri kullanmaya başlar.

Mesleki makale okurları edindikleri bilgiler doğrultusunda, daha verimli ve daha bilinçli bir hayat sürerler. Verimli insanlardan oluşan bir toplum da her zaman sağlıklı ve medeni olur.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al