Web sitemize hoşgeldiniz.

Maya Uygarlığına Dair İlginç Bilgiler

İnsanlığın var oluşundan itibaren, dünya üzerinden sayısız kavim, kabile ve uygarlık geçmiştir. Şu anki teknolojimizin sayesinde bu medeniyetler hakkında birçok bilgiye sahibiz. Ve bunların arasında öyle uygarlıklar var ki, o dönemler içerisinde yaptıkları ya da buldukları şeyler ile bizleri hayretler içerisinde bırakıyor. Bu medeniyetlerden bir tanesi de hiç şüphesiz Maya Uygarlığı’ dır. Tarih boyunca araştırılan Maya Uygarlığı’ na dair ilginç bilgiler yabana atılmayacak derecede büyük ilgi uyandıran bilgiler. Az sonra bu araştırmaları Maya Uygarlığına dair ilginç bilgiler adlı yazımızda sizlerle paylaşacağız. Ancak önce Mayalar kimlerdir? Nasıl bir uygarlığa sahiplerdi? Bu sorular hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım.

Mayalar Kimlerdir?

Maya Uygarlığı, bir Orta Amerika Uygarlığı olup, Kızılderili Maya halkı tarafından kurulmuştur. Çok sağlam dini inançlara sahip olan Mayalar, matematik, mimari, astronomi ve sanat gibi birçok alanda da son derece ileriydiler. Hatta halen daha bu alanlarda nasıl bu kadar bilgi sahibi olundukları tam olarak bilinememekte. Mayalar, tek tanrılı bir inanış şeklini barındıran, eski ‘’ Mu Güneş ‘’ dini adını verdikleri bir dine inanmaktaydılar.

Mayalar’ ın yaşayışları, yönetim ve idare biçimleri, sosyal hayatları, ticari hayatları, geçim kaynakları gibi birçok konu hakkında bilgi sahibi olsak bile, Mayalar’ ın açıklayamadığımız ya da nasıl olduğuna bir türlü anlam veremediğimiz birçok gizemli olayları vardır. Şimdi sizlere Maya Uygarlığı’ na dair ilginç bilgileri ve bunların içeriklerinden bahsedeceğiz.

Maya Uygarlığı’ nın Çözülememiş Astronomi Bilgisi

Maya Uygarlığı’ na dair ilginç bilgilerden ilki, Maya Uygarlığı’ nın nasıl sahip olduğu hala bilinemeyen astronomi bilgisidir. Çünkü bazı öngörüleri ya da hesaplamaları ile bizleri hayretler içerisine düşürdükleri birçok konu var. Bunlardan bir tanesi, Dünya’ nın Güneş çevresi etrafındaki yörüngesini hesaplayabilmiş olmaları.

Mayalar, bu hesaplamaları sonucunda Dünya’ nın Güneş çevresindeki yörüngesini 365.2421 gün olarak buluyorlar. Son derece teknolojik aletler ile yapılan ölçümler ve hesaplamalar sonucunda bu sayı günümüzde 365.2422 olarak bulunmuştur. Bu iki değer birbirine o kadar yakın ki, o dönemde hiçbir teknolojiye sahip olmayan bir uygarlığın bu sayıyı nasıl ve ne şekilde ölçebildiğini insanın aklı almıyor doğrusu.

Sadece Dünya’ nın Güneş çevresindeki yörüngesini değil, gökyüzündeki yıldızların hareketlerini inceledikleri de, şifresi çözülen Dresten Kodeksi adını verdikleri yazıtlarında bahsedilmiştir. Bu yazıtın 11. Sayfasında bahsedilenlere göre yapılan tanımlamalar ve verilen hesaplamalar, Maya Uygarlığı’ nın Venüs’ün varlığından haberdar olduğunu da net bir şekilde ortaya koyuyor. Bunun kesinliği ise, yine günümüz teknolojisi ile yapılan hesaplamalar, gözlemler ve hesaplamalar ile belirlenmiştir. Mayalar, Venüs yılını 583.92 gün olarak hesaplamışlar ve yörünge verilerini 6000 yıl içerisinde yalnızca iki kez hatalı olarak kaydetmişlerdir. Yani, böylelikle bu rakamların uydurulması yahut kafadan atılması gibi bir durum da ortadan kalkmış bulunuyor.

Maya Uygarlığı’ na ait bu enteresan bilgiler bunlarla da sınırlı değil. Yine Dresten Kodeksi adlı yazıtlardaki bulgulara göre, Maya Uygarlığı’ nın sadece Venüs gezegeni hakkında değil, Mars, Jüpiter, Satürn ve Mars’ a dair de bilgi sahibi oldukları açıkça görülüyor.

Mayalar’ dan günümüze kadar ulaşan belgelerin sayısının çok fazla olduğu söylenemez. Çeşitli isimlendirilmeler ile oluşturdukları yazıtlarının her birinde Maya Uygarlığı’ na dair ilginç bilgiler yer almakta. Hatta bir tanesinde, çeşitli kehanetlerin yer aldığı bölümler bulunmakta. Fakat şifreli bir şekilde yazıldığı ve bu kodlar daha halen çözülemediği için çoğu kehanetin neyden bahsedildiği ne yazık ki bilinememekte.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al