Web sitemize hoşgeldiniz.

Kapşon Nasıl Örülür Resimli Anlatım, Örgü Kapşonlu Hırka Yapılışı

Kış mevsiminin kapıyı çalmasıyla birlikte el işi örgü örneklerine olan ilgi de artmıştır. Kapşon nasıl örülür resimli anlatım modellerine bakarak siz de hem kendiniz için hem de sevdikleriniz için birbirinden güzel kapşonlu hırka modelleri örebilir, istediğiniz renk ve desende yaparak yaratıcılığınızı ve becerinizi ortaya koyabilirsiniz. Özellikle bebekler için örülen kapşonlu hırkalar çok kullanışlı olduğu için siz de yumuşacık yünlerden bebek hırkaları örebilirsiniz. Dikişsiz kapşon yapımı için örnek modellere bakabilirsiniz.

Örgü Kapşonlu Hırkanın Yapılışı Nasıldır?

Ortalama 12-18 aylık bir bebek için kapşonlu hırka örecekseniz 3 mm’lik şiş yeterli olacaktır. Bebe yünü kullanmalı ve 10 cm’lik hırka için 26 ilmek atmalısınız. Yapılışına geçecek olursak:

  • Hırkayı örmeye aşağıdan başlamanız gerekir. 5 parça şeklinde öreceğiniz bu modelde 2 ön, bir arka ve 2 kol şeklinde parçaları sonrasında birleştirirsiniz. Ardından kapşon yaparak hırkaya dikmeniz gerekir.
  • Kapşonun tepe kısmını graft tekniğiyle dikmeniz gerekecektir. Dilerseniz 3 şiş yöntemini de kullanabilirsiniz.
  • Reglan kesim için eksiltmeleri yanlardan yapmayacaksınız. 3 ilmek düz ördükten sonra iç taraftan yapmalı ve dikim işlemini kolaylaştırmalısınız.
  • Ön kısmı yaparken 33 ilmekle başlayın ve 4 sıra düz, 1 sıra haroşo örün. Örgü boyu 20 cm’e ulaşınca kesin.
  • 4 ilmek kesin ve düz kısımda 29 ilmek kalınca 17 ilmek kalana dek her 3 sırada bir bir ilmek azaltma yapın. Ardından 3 defa 2 sırada bir kesme işlemi yapın.
  • Kapşon nasıl örülür resimli anlatım modelinde diğer ön kısmı da aynı şekilde örün.

Örgü Kapşonlu Hırkanın Arka Kısmı Nasıl Örülür?

Arka kısmına 79 ilmekle başlayabilirsiniz. 4 sıra düz ve 1 sıra haroşo şeklinde ilerlemeniz gerekir. Boy 20 cm olana kadar örmeye devam etmelisiniz. Her kenardan 4 ilmek kesmeli ve 71 ilmek olduktan sonra her 3 sırada bir kez her kenardan da ilmek kesmelisiniz. Ardından iki sırada bir ilmek kesince kalan ilmek sayısı 41 olacaktır. İlmekleri ilmek tutucuya alıp beklettikten sonra hırkanın diğer parçalarını da bitererek birleştirme ve dikme işlemine geçebilirsiniz diyebiliriz. Bebek kapşon ölçüleri için daha küçük ilmekler atmanız gerekir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al