Web sitemize hoşgeldiniz.

İzlenmesi Gereken En İyi İspanyol Filmleri

Sıradan ve basit öykülerin anlatıldığı, sürpriz sonları seven, insanları öykünün içine çeken en iyi İspanyol filmleri listesini sizler için hazırladık.

İspanyol kültürü, yetiştirdiği sanatçılar bakımından oldukça zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Sanata bu derece yakın olması sinema konusunda da bu mirastan nasibini almasını sağlıyor. Bu özelliğinin yanı sıra iç savaş yıllarında hüküm süren baskıcı Franco rejimi ülke sinemasının gelişimine muhtemelen istemsizce bir katkıda bulunmuştur. Baskıcı yönetim nedeniyle ülkeye dışardan film girmesinin yasaklanması İspanyol sinemasının gelişimine katkıda bulunmuş, sonrasında da Pedro Almadovar gibi dünyaca meşhur yönetmenlerin yetişmesiyle sinemanın yaratıcı ve renkli dönemi başlamıştır.

 

  1. Mar Adentro (İçimdeki Deniz) / 2004

Tür: Biyografi, Dram, Romantik

28 yıl önce geçirdiği bir kaza sonucu boynundan aşağısı felçli olarak yatağa mahkum olan Ramon Sampedro eski bir gemi makinisti ve özgürlüğüne oldukça düşkün bir adamdır. Ona göre ölüm özgürlüğüne yeniden kavuşmak anlamına gelse de ülkesi yasal olarak buna izin vermemektedir. İspanyol aşk filmleri izlemek isteyenlerin de tercih edebilecekleri film, aşkın bencil tarafını da izleyiciye aktarmak konusunda oldukça başarılı.

Altın küre ve Akademi ödüllerinde ‘En İyi Yabancı Film’ ödüllerini alan film aynı zamanda başrol oyuncusu Javier Bardem’e de ‘En İyi Erkek Oyuncu’ Oscar’ını kazandırmıştır.

 

  1. La Piel Que Habito (İçinde Yaşadığım Deri) / 2011

Tür: Gerilim, Dram

Fransız yazar Thierry Jonquet’in ‘Tarantula’ adlı romanından uyarlanan, delilik ve dahilik arasında gidip gelen film İspanyol sinemasının en meşhur örneklerindendir. Estetik cerrah Robert Ledgard’ın karısı ağır bir kaza geçirerek, cildinde çok ağır yanıklar oluşur. Doktor karısını iyileştirmek için yeni bir deri yaratmaya karar verir ve 12 yıl boyunca evindeki laboratuvarında çalışmalar yapar. Küçük kızının yaşadığı sarsıcı olaylar, doktorun saplantılı karakteri ve filmin yönetmeninin Pedro Almadovar olması gibi unsurlar birleşince gerçekten gerilim düzeyi yüksek bir film izleyiciyi bekliyor.

 

  1. Contratiempo (Görünmeyen Misafir) / 2016

Tür: Gizem, Suç

Yönettiği teknoloji şirketi ve yaptığı ticari anlaşmalar sebebiyle ‘Yılın Adamı’ seçilen Adrian Doria, oldukça varlıklı bir iş adamıdır. Fotoğrafçı sevgilisi Laura Vidan ile bir dağ otelinde kalırlar. Sabah polis onu tutukladığında sevgilisinin cesedini görür. Kendisine yardımcı olması için tuttuğu avukat sevgilisiyle olan ilişkisini sorguladığında ortaya ilginç gerçekler çıkar. Yönetmenliğini ve senaristliğini Oriol Paulo’nun yaptığı Görünmeyen Misafir’in başrollerinde Mario Casas ve Jose Coronado yer alıyor.

 

  1. Hable Con Ella (Konuş Onunla) / 2002

Tür: Dram, Romantik, Gerilim

Bir boğa güreşi sırasında yaralanan matador sevgilisi Lydia’nın kendine gelmesini çaresizlik içinde bekleyen Marco ve Alicia isimli genç bir balerinin hastabakıcısı olan Beningo aynı hastanede farklı mucizeler olmasını beklemektedirler. Bu iki adamın yolları daha önce de bir sinema salonunda tesadüfen kesişmiştir. Karakterlerin geçmiş hayatlarından sunulan kesitler, seçtiği karakterler ve aralarındaki çıkarsız dostluk vasıtasıyla geçmişin bugünü ne kadar yönlendirdiğini etkileyici bir dille anlatıyor.

 

  1. Celda 211 (Hücre 211) / 2009

Tür: Aksiyon, Suç, Dram

Juan bir hapishanede gardiyan olarak işe başlar. Çevreyi tanıtmak için diğer gardiyanlar ona etrafı gezdirirlerken kafasına bir inşaat malzemesi düşen Juan bayılır. Gardiyanlar yardım çağırmaya giderlerken onu 211 numaralı hücreye bırakırlar. Juan kendine geldiğinde hapishanede isyan başlamış ve suçlular serbest kalmıştır. Bu durumda en mantıklı olanın suçlu gibi davranmak olduğuna karar verir. İsyanın gazeteciler tarafından duyulması ile işler daha da karışık bir hal alır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al