Web sitemize hoşgeldiniz.

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama

19 Ağustos 2018

Sigortalı çalışan binlerce insanın emekli olabilmesi için emekli sandığı tarafından belirlenen bazı şartlar bulunmaktadır. Ayrıca emeklilik durumları SGK’lı(4A), BAĞ-KUR’lu(4B) ya da Devlet Memuru(4C) statülerine göre farklılıklar gösteriyor. Bu yüzden emeklilik için kesin bir yargıda bulunmak çok doğru değildir. Devlet kanunları değişiklik gösterdiği için emeklilik şartları ve zamanları da değişiklik gösterebilmektedir. Emeklilik yaşa, sigortaya ve prim sayısında göre değişmekle birlikte cinsiyete göre de değişiklik göstermektedir. Emekli sandığından alınan bilgilere göre emeklilik için 3 şart bulunmaktadır:

  1. Sigortalılık süresi,
  2. Prim gün sayısı
  3. Yaş şartı.

2018 yılından itibaren emekli olacaklar için emeklilik tablosu şu şekilde hesaplanmaktadır:

  • E-devlet üzerinden emeklilik hesaplamak için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim adresinde bulunan sorgu ekranında kimliğimi doğrula butonuna tıklanarak , T. C. kimlik numarası ve şifre ile kimlik doğrulanır. Giriş yapılan sayfada emeklilik günü ve yaşı tabloda belirtilmektedir.
  • Eğer e-devlet şifresine sahip değilseniz, emeklilik sorgulama için https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ adresinde açılan ekranda bilgilerinizi doldurarak (cinsiyet, doğum tarihi, hizmete başlama tarihi vb.) hesaplanabilir.

Emekli olabilmek için kaç gün gereklidir?

İlk sigortalanma tarihi 09.09.1999 ve 30.04.2008 arasına denk gelen kadın ve erkekler için emeklilik prim gün sayısı 7000’dir.

09.09.1999 ve 30.04.2008 tarihleri arasında 4500 emeklilik prim gün sayısı ile emekli olmak isteyen kadın ve erkeklerin emekli olabilmeleri için kadınlar 58 yaşını erkekler 60 tamamlamış ve her ikisinin 25 yıllık sigortalılıkları bulunması gerekir.

5400 gün ile emekli olmak isteyenler ise en erken 2035 yılında kadınlar 61 yaşını, erkekler 63 yaşını tamamlamaları halinde emekli olabilirler.

3600 gün ile emekli olmak isteyen kadınlar ise 2011 tarihinden sonrası için 58 yaşını, erkekler 60 yaşını tamamlamış iseler emekli olabilirler.

3600 gün ile emeklilik diğerlerinden farklıdır çünkü emeklilik maaşları görece diğerlerinden daha azdır.

Emeklilik yaşı öğrenme

Emeklilik yaşını öğrenmek için;

Websiteleri kullanılabilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al