Web sitemize hoşgeldiniz.

E-Kredi Tercihleri

10 Mayıs 2018

21.yüzyılın ekonomik dünyasında sürekli artan giderler ve toplumların tüketime iyice ağırlık vermelerinden dolayı kişilerin bütçelerini denkleştirmek ya da yeni yatırımlar yapabilmek için maddi destek almaları bir zorunluluk haline gelmiştir. Gelişen dünyanın en önemli faktörlerinden olan bankalar bu yönde kişilerin başvuracakları hemen hemen tek kurum haline gelmiştir.

E-kredi nedir?

Gelişen dünyada tüketicilerin bankalara, bankaların da tüketiciye daha kolay ulaşmalarını sağlayan, kredi başvurusu için bankaya gitmeye gerek kalmadan tüketicilerin bilgisayar, tablet ya da cep telefonları vasıtasıyla internet üzerinden ya da cep telefonlarına yükledikleri uygulamalarla kredi başvurusu yapmaları e-kredi olarak adlandırılmaktadır. E-kredi tercihlerinde ve onaylarında daha önceden kullanılmış başarılı kredilerin olması veya aynı bankadan tekrar kredi kullanılmasının istendiği durumlarda şubeye hiç gitmeden kredi onayı alınabilmekte ve tutar tüketicinin hesabına aynı gün içerisinde geçebilmektedir. Bunun haricinde yine internet vasıtasıyla tüm bankaların kredi şartları, kredi kampanyaları ve faiz oranları incelenerek bankalara e-kredi başvurusu yapılmakta ve gelen onay mesajından sonra bankaların tüketicilerden istedikleri belge teslimleri sonucunda kredi kullanımı kolaylıkla yapılabilmektedir.

Burada çok önemli olan bazı başlıklar bulunmakta, düşük faizli kredi ve kefilsiz kredi veren banka seçenekleri ön plana çıkmaya başlamıştır. Özellikle ülkemizde her yıl bankaların tüketicilere verdikleri kredi tutarları gözle görülür ölçüde artarken, bu konuda bankalar arasında da bir rekabet başlamıştır. Bu rekabetin bir aşaması da kefilsiz kredi veren banka seçeneklerinin değerlendirilmesidir. Gelinen noktada teknolojik gelişmelerin oldukça artması bireylerin finansal her aşamalarının bankalar tarafından takibini kolaylaştırırken, bankaların eski dönemlerdeki kadar kefil istememelerini sağlamaktadır. Kişilerin finansal geçmişleri, daha önce aldıkları kredilerin ödenme süreci, kredi kartı kullanımları bankaların yakın merceği altında olduğundan bankalar kefile ihtiyaç duymaksızın çok kolay bir şekilde kredi verebilme durumuna gelmişlerdir. Tüketiciler için en uygun krediler araştırıldıktan sonra, kefille uğraşmadan kredi alabilecekleri banka tercihleri de önem kazanmıştır. Günümüzde sürekli değişen finansal yapı bireyleri kefil olma konusunda da alıkoymakta, genellikle kimse çok gerekmedikçe kimseye kefil olmamaya çalışmaktadır.

Bankaların kredi verebilme seçenekleri:

 • Bankaların kredi konusunda en dikkat ettikleri konu tabi ki tüketicilerin gelir durumlarıdır. Kredi tutarının çok yüksek olmadığı durumlarda kredi için beyan edilen gelir belgelendikten hemen sonra kolaylıkla kredi kullanımı yapılmaktadır.
 • Bankaların yaptıkları incelemenin ardından gelirle alakalı gördüğü eksik noktalar varsa, ayrıca ilk başvuruda beyan edilen gelirle belgelenebilir gelir arasında da farklar bulunuyorsa bu durumda bankalar kefil isteyebilmektedir.
 • Kredi başvurusu sırasında başka bankaya halihazırda devam eden kredi ödemesi durumu olabilir. Bu durumda iki ayrı kredi ödemesi belgelenebilir gelirin %35’inden fazla olacağından başvurduğunuz banka krediye onay vermeyebilir. Bu durumda atılacak en önemli adım, ilk bankadan alınan kredinin kapatılması olacaktır. Krediye son başvurduğunuz bankadan kredi kapaması için transfer konusunda yardım istemek gerekmektedir.
 • Bunun yanında yeni kredi başvurusunda halen devam eden kredi ödemesi olsa bile, talep edilen ikinci krediyle alakalı gelir durumu bu iki krediyi de ödemek için uygun olabilir. Yani iki kredi ödemesinde gelir durumunun %35’ini aşmayan bir tutarla karşılaşılabilir. Bu durumda banka ilk ödenilen kredinin düzenli olup olmamasına bakacaktır. Eğer sürekli gecikmeler varsa ikinci kredi kullanılmasında sorun yaşanılabilir.
 • Tüketici son bir yıl içerisinde kredi veya kredi kartı ödemelerinde 3 ve daha fazla problem yaşamışsa ve bu konuda düzenli istikrarsızlıkları varsa bankalara yapılan kredi başvurusunda olumsuz yanıt alınabilir. Aslında kredi kartı ödemelerinde borcun asgarisinin değil tamamının yapılması gerekli olsa da, gecikmeye düşülmemesi için en azından mutlaka asgari tutarın ödenmesi şarttır.
 • Kredi başvurusu yapıldığında bankalara o anda yapılan bir kredi ödemesi yoksa bile geçmişte herhangi bir nedenle kredi ödemesi konusunda idari ya da yasal takip yaşanmışsa ve bunun üzerinden en az 5 yıl geçmemişse kredi talebine “ret” cevabı vermektedir. Normal koşullarda idari ya da yasal takibe düşülmesinin ardından, borcun tamamen ödenmesiyle birlikte en az 5 yıl sonra tekrar kredi alabilecek skor yakalanmaktadır. Bazı durumlarda bu süre daha da fazla olmaktadır. Bu durumlarda bazı bankalarla başvuru süreci içinde mevduat dışı ilişki kurulup, kredi dışı ürünler kullanılırsa kredi başvurularında onay alma durumu sağlanabilir.
 • Kredi başvurusu yapan tüketici hayatı boyunca daha önce kredi kartı ya da kredi kullanmamışsa genellikle bankalar bu başvuruları kabul etmemektedirler. Burada aranan ilk koşul bu durumda olan tüketicilerin aynı işyerinde 6 aydan az çalışıp çalışmadığı ve belgelenebilir gelirin diğer tüketicilere göre daha yüksek olmasıdır. Eğer daha önceden uzun süre çalışılmış bir işyeri varsa bunun beyan edilmesi kredi çıkması için yeterli olabilir. Bu tarz durumlarda maaş alınan bankaya kredi başvurusu yapmak çok daha fazla işe yarayan bir etkendir. Ayrıca kredi cevabıyla alakalı olumsuz bir durum yaşanırsa yapılması gereken bir kredi kartı çıkarılıp birkaç ay düzenli ödeme yapmak ya da çok düşük tutarda ihtiyaç kredisi çekip birkaç ay düzenli bir şekilde bunun taksitlerini ödemek ya da bir süre sonra bir seferde tüm borcu kapatmak olmalıdır. Kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi sicilinde daha önce bir kefil olma durumu varsa ve kefil olduğu kişi borcunu ödemediği için idari veya yasal takip altına girmişse bu durumda da kredi başvurusuna olumsuz yanıt gelmektedir. Bu nedenle kefil olma durumu bıçak sırtı gibidir.
 • Bu konuda bilinmesi gereken kavramların başında gelen kredi sicil ve kredi notu kavramlarının birbirinden ayrılması gerekmektedir. Kredi sicili kişinin hayatı boyunca kullandığı tüm kredileri veya kredi kartlarını içeren, silinmesi asla mümkün olmayan veri tabanına verilen isimdir. Kredi sicilinin silinmesinin mümkün olmamasının yanında e-kredi vasıtasıyla da baş vurulabilecek kredi borcu transferi, borç yapılandırma ya da bir başka adıyla refinansman hizmetlerinden faydalanılması gerekmektedir. Kişilerin kredi kullanmalarında önemli olan ve çoğu tüketiciye sorun çıkaran bölüm ise bu sicile bağlı olarak oluşturulan kredi notudur. Herhangi bir ödenmeme ya da gecikmelerde kişilerin kredi notu doğrudan etkilenmekte ve kredi kullanımı konusunda problemlerle karşılaşılmaktadır.
 • Daha önce bankalardan kullanılmış olan ihtiyaç kredisi, araba kredisi ya da konut kredisinin bankalar bazında herhangi bir farkı bulunmasa da, tek fark tutarlarındaki fark olabilir.

E-kredi başvuruları:

E-kredi başvuruları hemen hemen bankaların tüketicilerine sunduğu tüm krediler için geçerli olan bir durumdur. Genel anlamda e-krediyle başvuru yapılacak krediler:

 • İhtiyaç kredisi
 • Araba kredisi
 • Ev kredisi (Mortgage)
 • Kobi kredisi
 • Bayram kredisi
 • Tatil kredisi
 • Evlilik kredisi olarak ön plana çıkmaktadır.

Tabi e-kredi başvurularında başvurulan kredi kadar, kredi tutarı da önemlidir. Bu kıstaslar tüketicinin bankayla birebir ne kadar muhatap olacağını da belirler. E-kredi başvurusu yapılmadan önce tüm bankalar için kredi faizleri konusunda yararlı araştırmalar yapılabilir. Tek bir bankaya bağlı kalmadan ve şubeye gitmeden sağlıklı bir değerlendirme yapılabilmenin de yolu açılmış olur. Bu kıyaslama çerçevesinde tüketici kendisi için en uygun krediye karar verebilir.

 • Garanti Bankası e-kredi başvurularında kazançlı çıkılabilecek önemli bankalardandır. Garanti Bankası ihtiyaç kredisi e-kredi koşulları:

Kredi Tutarı: 10.000 TL

Vade: 36 ay

Kredi faiz Oranı: %1.24

Aylık Taksit: 360.80 TL

Toplam masraf: 200 TL.

Aylık toplam maliyet:  %1.58

 • Türkiye İş Bankası e-kredi başvurularını çok hızlı yanıtlamakta, süreci de aynı hızda tamamlayarak aynı gün içerisinde kredi kullanımını sağlamaktadır. İş Bankası e-kredi faiz oranları:

Kredi tutarı: 10.000 TL

Vade: 36 ay

Kredi faiz oranı: %1.35

Aylık taksit: 369 TL

Toplam masraf: –

Aylık toplam maliyet: %1.61

Kredi bitiminde ödenecek toplam tutar: 13.276 TL

 • Yapı Kredi bankası son dönemlerde özellikle ihtiyaç kredisinde diğer bankalara göre daha kolay kredi kullandırmakta ve bu konuda daha az hassas davranmaktadır. Yapı Kredi bankası e-kredi bilgileri:

Kredi tutarı: 10.000 TL

Vade: 36 ay

Kredi faiz oranı: %1.25

Toplam masraf: 52.5 TL

Aylık toplam maliyet: %1.53

Aylık taksit tutarı: 362 TL

 • Son dönemlerde en çok kredi başvurusu alan ve tüketicilere en çok kredi kullandıran bankalardan biri olan Finansbank e-kredi şartları:

Kredi tutarı: 10.000 TL

Vade: 36 ay

Kredi faiz oranı: %1.25

Toplam masraf: 60 TL

Aylık toplam maliyet: 1.52

Aylık taksit tutarı: 369 TL

Kredi bitiminde bankaya toplam ödenecek tutar: 13.319 TL

 • İNG bankası ihtiyaç kredilerinde kredi skoru 1700’ün üzerinde olan müşterilerine sağladığı çok avantajlı koşullarla ön plana çıkıyor. İNG bankası e-kredi oranlarına göz atacak olursak:

Kredi tutarı: 10.000 TL

Vade: 36 ay

Kredi faiz oranı: %1.34

Toplam masraf: 50 TL

Aylık toplam maliyet: 1.64

Aylık taksit tutarı: 368 TL

Kredi bitiminde bankaya toplam ödenecek tutar: 13.299 TL

 • CEPTETEB ile e-kredi başvurularında en hızlı hizmet alınacağı gibi, krediler tüketicilerin ayağına geliyor. İşte CEPTETEB kredi şartları:

Kredi tutarı: 10.000 TL.

Vade: 36 ay

Kredi faiz oranı: %1.10

Toplam masraf: 0 TL

Aylık toplam maliyet: 1.32

Aylık taksit tutarı: 351 TL.

Kredi bitiminde bankaya toplam ödenecek tutar: 12.628 TL

Bu açıklamalar ışığında tüketicilerin kendileri için en uygun şartları seçmeleri, tüm ihtiyaçları için fazlasıyla önem arz etmektedir. Çünkü ihtiyaçların sınırsız olduğu ekonomide, ödeme güçlüğüne düşmemek de çok önemli.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al