Web sitemize hoşgeldiniz.

E-Devlet Zimmet Sorgulama Yapılması

21 Ağustos 2018

Zimmet sorgulama binlerce sağlık çalışanını yakından ilgilendiren bir hizmet olmakla birlikte, son dönemlerde e-devlet üzerine eklenen önemli entegre işlemlerden biridir. E-devlet zimmet sorgulama aslen Sağlık Bakanlığı ana internet sayfası üzerinden yapılabilen bir işlem olmakla birlikte, e-devlet kullanıcılarının e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, Sağlık Bakanlığı internet sitesine yönlendirilerek zimmet sorgulama işlemlerinin yapılmasına da olanak sağlamaktadır. Bu sorgulama işlemleri doktor, hemşire ve tüm sağlık personellerinin zimmet durumunun yanında görev yeri sorgulama yapılmasını da mümkün kılmaktadır.

E-Devlet Üzerinde Alınan Zimmet Sorgulama Hatasının Neden Kaynaklanmaktadır?

E-devlet üzerinde zimmet sorgulama yapılması T.C Sağlık Bakanlığı’nın e-devlet platformuyla entegre olan yazılımı sayesinde e-devlet üzerinden alınabilen bir hizmettir. Bu hizmet Sağlık Bakanlığı’nın “Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi” yazılım birimi tarafından geliştirilmiş olmakla birlikte sağlık personellerinin kimlik bilgilerinin sisteme tam aktarılmadığı durumlarda e-devlet üzerinden sorgulama yapıldığında hata mesajı alınması mümkündür. Bu durumda doğru kayıtlara ulaşılabilmesi için sağlık çalışanlarının bağlı bulundukları İl Sağlık Müdürlüklerine dilekçe ile başvurarak eksik ya da hatalı bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı “Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi üzerinden de yapılabilecek kimlik bilgileri düzeltmesi sistem üzerinde “NVI güncelle” butonuna tıklanarak da yapılır.

E-Devlet Üzerinde Zimmet Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Zimmet sorgulama işlemi için öncelikle e-devlet giriş yöntemlerinden biri kullanılarak e-devlet sistemine girilmesi gerekmektedir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra üst bölümdeki arama yerine zimmet sorgulama yazıldığında gelen ekranda “Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Sağlık Personeli Zimmet Sorgulama” bölümüne tıklanması gerekmektedir. E-devlet zimmet sorgulama sadece Sağlık Bakanlığı personellerinin yapabileceği bir işlem olmakla birlikte Sağlık Bakanlığı personeli olmayan sorgulama taleplerinde herhangi bir kayda rastlanmayacaktır. E-devlet zimmet sorgulama sayfası açıldığında kişiler ad, soyad, T.C kimlik numarası gibi kimlik bilgilerini doldurduklarında zimmet sorgulama talepleri sistem tarafından cevaplandırılacaktır. Burada zimmet sorgulama talebi alındığında sistem e-devlet üzerinden Sağlık Bakanlığı ana sayfasına geçecek ve işlemin kalan bölümü Sağlık Bakanlığı portalı üzerinden yürüyecektir. Bununla birlikte e-devlet üzerinde sağlık personellerinin diğer bazı bilgilerine ulaşabilmeleri için de çalışmalar devam etmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al