Web sitemize hoşgeldiniz.

Cuma Namazının Kazası Olur Mu?

17 Temmuz 2018

Cuma namazı cemaatle ve uygun şartların sağlanması ile kılınması gerekmektedir. Mümin erkeklerin cuma namazına gitmesi farzdır. Cuma namazında farz olan diğer bir durum ise hutbenin dinlenmesidir. Namazda nasıl etrafa bakmak doğru olarak karşılanmıyorsa aynı hassasiyetle de hutbe dinlenmesi farzdır. Biri cuma namazını kaçırırsa ‘cuma namazının kazası olur mu’ ve ‘cumayı kılamayan ne yapmalı?’ gibi soruların cevapları aşağıda yer almaktadır.

Durum 1: Hazırlanmak ve Niyet

Biri cuma namazına önceki günden hazırlık yaparsa (banyo yapılması, tıraş olunması, güzel kokular sürülmesi…vs.) o kişi cuma namazına niyet etmiş sayılır. Ancak; bu kadar hazırlığa rağmen cuma namazına uyuyakalmak veya hasta olunması gibi bir durum ile karşılaşan yani cuma namazını kaçıran kişinin durumu nedir?

Kişi cuma namazına gitmek için elinden geleni yapmış ancak yine de namazı kaçırdı ise bu kişi namazını öğle namazına niyet ederek kılabilir. Ancak; dikkatli olunması gereken bir unsur vardır: O da cuma namazını kılan cemaatin namazını bitirmesini beklemek olacaktır. Bunun da sebebi, fitne çıkmasını önlemektir.

Durum 2: Unutmak veya Hazırlık Yapmamak

Bir Müslüman cuma namazına bir gün öncesinden hazırlık yapmamış hatta unutabilecek kadar umursamamış ise bu kişi yukarıda bahsedildiği cami cemaatinin çıkmasını beklemeli ve sonrasında namazını kaza ile eda etmeli. Cuma namazının telafisi için namaz kılındıktan sonra samimi bir tövbe ile Allah’tan af dilemelidir.

Durum 3: Kişi Çalışıyorsa

Çalışma şartlarından dolayı cuma namazını kılamayan kimse ne yapmalıdır?

Allah Cuma suresi 9. ayetinde: “Ey iman edenler; cuma günü namaz için çağrıldığınız vakit, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alış-verişi bırakın. Bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır.” buyurmaktadır.

Bu durumda bir Müslüman gerekirse işini değiştirecek ancak namazından ve islamdan taviz vermemesi gerekeceği anlaşılmaktadır.

Aynı zamanda Allah resulü şöyle buyurmuştur: “Cuma namazlarını önemsemeyerek üç hafta cuma namazı kılmayan kimsenin kalbini Allah Teâlâ mühürler” (Ebû Dâvûd, Salât 204; Tirmizî, Cuma 4).

Durum 2 ve durum 3 başlıkları maddeleri içerisindeki müslümanın namazını sadece üç gün kaçırabilme durumu vardır.

‘Cuma namazının kazası olur mu’ başlıklı makalemizin burada sonuna gelinmiştir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al