Web sitemize hoşgeldiniz.

Bitcoin Borsasının Tanımı Nedir?

28 Haziran 2018

Bir bitcoin borsası, tüccarların farklı fiyat para birimleri veya altkodlar kullanarak bitcoin satın alıp satabilecekleri dijital bir pazardır. Bir bitcoin döviz kuru, kripto para biriminin alıcıları ve satıcıları arasında aracı olarak hareket eden çevrimiçi bir platformdur.

Bitcoin için kullanılan para birimi hamili, BTC veya XBT’dir.

Bitcoin Borsasının Engellerini Yıkmak

Bitcoin değişim platformları satıcılarla alıcıları eşleştiriyor. Geleneksel bir borsada olduğu gibi, tüccarlar bir piyasa emri veya limit emri girerek bitcoin almayı ve satmayı tercih edebilirler. Bir piyasa emri seçildiğinde, tüccar, online piyasanın en uygun fiyatı için paralarını takas etmek üzere borsaya yetki veriyor. Limit emri ile tüccar, alıp satma veya satmadığına bağlı olarak borsaya, mevcut teklifin altında veya o anki teklifin altında bir fiyat karşılığında ticari madeni paralara yönlendirir.

Çevrimiçi bitcoin marketleri genellikle bitcoin katılımcılarını ya yapımcı ya da alıcı olarak belirler. Bir alıcı veya satıcı bir limit emri koyduğunda, değişim yerleri, işlemin karşıt ucunda fiyat başka bir tüccar tarafından eşleşene kadar sipariş defterine ekler. Fiyat eşleştiğinde, limit fiyatını belirleyen alıcı veya satıcı, üretici olarak adlandırılır. Bir alıcı, hemen doldurulacak bir piyasa emri veren bir tüccardır.

Bir borsada bitcoin işlemek için, bir kullanıcı borsaya kayıt yaptırmak ve kimliğini doğrulamak için bir dizi doğrulama işleminden geçmek zorundadır. Kimlik doğrulama başarılı olduğunda, daha sonra paralar satın almadan önce bu hesaba para transfer etmesi gereken kullanıcı için bir hesap açılır. Farklı borsalar, banka telleri, doğrudan banka havaleleri, kredi veya banka kartları, banka taslakları, para emirleri ve hatta hediye kartları dahil olmak üzere para yatırmak için kullanılabilecek farklı ödeme yöntemlerine sahiptir. Kendi hesabından para çekmek isteyen bir tüccar, bir banka havalesi, PayPal havalesi, çek postalama, nakit teslimat, banka havalesi veya kredi kartı havalesi de dahil olmak üzere borsa tarafından sunulan seçenekleri kullanarak bunu yapabilirdi.

İşlem ücretleri ve fon transfer ücretlerine ek olarak, tüccarlar ayrıca, bitcoin exchange tarafından kabul edilen para birimlerine bağlı olarak para birimi dönüştürme ücretlerine de tabi olabilirler. Eğer bir kullanıcı Kanada Doları’nı sadece ABD doları cinsinden olan bir borsaya transfer ederse, banka ya da borsa CAD’yi bir ücret karşılığında USD’ye çevirecektir. Yerel para biriminizi kabul eden bir exchange ile işlem yapmak, FX ücretinden kaçınmanın en iyi yoludur.

Açıkça, FX yayılımı GDAX için daha geniştir, ancak mutlaka günün her saatinde olmayabilir. (Bitcoin ticker’ın değişime bağlı olarak XBT veya BTC olduğunu unutmayın).

Bitcoin değişiminin bir bitcoin cüzdanından farklı olduğunu unutmayın. Birincisi, bitcoin alıcılarının ve satıcılarının birbirleriyle işlem yapabildikleri bir platform sunarken, ikincisi, bitcoin sahipleri için paralarını güvenli bir şekilde saklamak için bir dijital depolama hizmetidir. Daha teknik olmak için, bitcoin cüzdanlar, işlemleri yetkilendirmek ve bir kullanıcının bitcoin adresine erişmek için kullanılan özel anahtarları saklar. Çoğu bitcoin alışverişi kullanıcıları için bitcoin cüzdanlar sağlar, ancak bu hizmet için bir ücret talep edebilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al