Web sitemize hoşgeldiniz.

Bir Ritüel: Elde Sigara Sarmak

Kimilerine göre işkence kimilerine göre bir sanat…Sigara sarma kağıtları, sigara sarma filtreleri tütün keseleri. ‘Hepsi böyle nereden geldi de hayatımıza girdi?’ diyeceksiniz belki. Hakkınız var. Birçoğu aşina değil, eskiler hatırlıyor hatırlamasına ama ‘çok eskidendi onlar.’ diyorlar. İşte meselede o ya…Ruhu o yıllara ait olan insanlar, emek ile ortaya bir şey çıkarmayı sevenler, elinden gelse 60’lı 70’li yıllarda yaşamak isteyen insanlar elde sigara sarıyorlar.

Bugün vintage ya da Retro olarak adlandırılan eskitme, eskiye ait gibi duran tarih kokan eşyaları seven insanlar ellerinde sigara sarmayı da seviyorlar. Hatta böyleleri eski tozlu demeden sahaflarda kitapların arasına dalar saatler sonra kendini ödüllendirmek için dışarı çıkar ve sigara sarma kağıdını, sigara sarma filtresini, çeşit çeşit çakmalarından yalnızca birini çıkarır ve sarar.

Bir sanat gibi el sarması tütün

Atomu çıplak elle parçalamış gibi bakan gözler hapsinde sigaralarını itina ile sarar ve içer elde sigara saranlar. Bir de yanıp gitmez öyle… Arada söner, bir yere acelesi var gibi yanmaya ne hacet. Birkaç kere söndüğü için çakmak çeşitlerinden mutlaka bozulmayan bir tanesi yanınızda olmalıdır. Mola verir o da. Hayatın keşmekeşinden yorulup mola vermek istediğimiz gibi. Sanılanın aksine elde sigara sarmak hiç yormaz sizi. Kulak verip dinlerseniz yoldaşlık da eder.

Unutup Gitmeyin Diye

Elde sigara sarma sevdalısının belki de en büyük acısı sigarasını sardığı yerde tütününü, filtresini, kağıdını unutup gitmektir. Bu kaybı önlemek adına mutlaka bu aletleri bir keseye koymanız önerilir. Tütün çantaları ya da tütün keselerinden sizi yansıtan bir tanesini seçebilirsiniz. Yoksa bir şekilde kayboluyor ya da unutulabiliyor. Size güzel yol arkadaşlığı yapan el sarması sigara malzemelerinizi deri, magnetli bir çantada muhafaza etmek tütünün de vaktinden önce kurumasını önleyerek size yardımcı olur. Tütün paketlerinin yapışkanları yada korumaları çabuk bozulduğu için çok kısa sürede kuruyan tütününüzün muhafazasını tütün kesesi ile yapabilir, dilerseniz tütünün içine onu nemlendirecek küçük bir dilim elma ya da marul tanesi atabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al