Web sitemize hoşgeldiniz.

Bağlantınız Gizli Değil Hatası Ve Çözümü

16 Ağustos 2018

İnternet işlemleri sırasında zaman zaman karşılaşılan “bağlantınız gizli değil” hatası birçok farklı nedene dayanabileceği gibi, bilgisayara indirilen bir dosyadan bulaşan zararlı yazılım, virüs ve trojan nedeniyle de oluşabilmektedir. Bu durumlarda bağlantınız gizli değil hatasına ek olarak “saldırganlar ……. sitesinden bilgilerinizi çalmaya çalışıyor olabilir (örneğin mesajlar, şifreler ya da kredi kartı bilgileri) mesajı da alınabilmektedir. Aynı zamanda tarayıcının adres yazma bölümünde bulunan https kısmında da kırmızı bir çizginin olduğu da göze çarpmaktadır.

Bağlantınız Gizli Değil Hatası Çeşitleri Nelerdir?

Bağlantınız gizli değil hatası her türlü kullanıcının internet işlemleri sırasında görülebileceği gibi, özellikle MEB ve okul portallarına girişlerde de kullanıcıların karşısına çıkabilmektedir. MEB portal kullanıcılarının son dönemlerde bağlantı gizliliği hatası ile karşılaşmalarının sebebi bu yönde MEB’in kendine bağlı kurumların internetlerinin daha güvenli hale gelebilmesi için kurumlara dağıttığı sertifikalardır. VPN hattına sahip olan aygıtlara yazılım otomatik olarak yüklenirken, VPN hattına sahip olmayan kurumların ise bu sertifikaları manuel olarak yüklemeleri gerekmektedir. MEB dışındaki normal internet kullanıcıları ise Android 6’dan daha eski bir yazılım kullanıyorlarsa bu hatayla sıkça karşılaşabilmektedirler. Bu hata cihazdan dolayı meydana gelmekteyken, ulaşılmaya çalışılan siteden kaynaklı da olması mümkündür.

Bağlantınız Gizli Değil Hatasının Çözümü Nasıl Yapılmaktadır?

Kullanılan telefonun Android 6’dan daha eski bir sürüm olması durumunda alına hatalar yeni sürüm yüklemesiyle düzelebileceği gibi, siteden kaynaklı yani erişilmek istenen web sitesinin sertifika zincirindeki bir eksiklik nedeniyle bağlantınız gizli değil hatası alınıyorsa site yöneticisi tarafından sorunun çözülmesi beklenmelidir. Bu yönde site yöneticisine gönderilen bir mesaj yeterli olabileceği gibi, durum bir süre sonra kendiliğinden de çözülebilir. Eğer sorun bilgisayarda bulunan virüs, zararlı yazılım ya da trojan kaynaklı ise sorunun çözümü için bilgisayara bir anti virüs programı indirerek bu eklenti ya da virüslerin kaldırılması gerekecektir. Ek olarak aynı telefonlarda olduğu gibi bilgisayarlarda da işletim sistemi güncellemelerinin tam ve eksiksiz olarak yapılmış olması da çok önemlidir. Bağlantınız gizli değil hatası MEB kullanıcıları tarafından alınıyorsa ilgili sertifikanın yüklenmesi sorunu çözecektir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al